Logtype för naturums tema Din Natur? med bakgrund i blått, grönt, orange och rosa

Guidad visning av utställningen Din Natur – Vem är i vägen, vägen eller älgen?

Välkommen på en guidad visning i årets temautställning Din Natur – Vem är i vägen, vägen eller älgen?
Utställningen handlar om olika sätt att se på naturen, och ger tillfälle att reflektera över saker som efter en stunds eftertanke kanske inte är lika självklara som de verkar från början. Var börjar och slutar naturen? Är vi besökare i den, en del av den eller ÄR vi själva natur? Vad ska vi ha naturen till? Vad får vi göra och vad får vi inte göra i skog och mark, och vem bestämmer det? Vem är det egentligen som är i vägen, är det vägen eller är det älgen…?

Fri entré.

Här kan du läsa mer om utställningen och temat

På temat Din Natur? har vi också producerat en mobil utomhusutställning, som köpts in av flera andra naturum och varit tema under Friluftslivets År 2021.

Har du snuva, hosta, feber eller andra symtom? Följ då Folkhälsmyndighetens rekommendation att stanna hemma och undvika nära kontakt med andra.

 

Datum

23 feb 2022
Expired!

Tid

15:00 - 15:30

Platser

Naturum Vålådalen
Kategori

Den här webbplatsen använder kakor (cookies)

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. En del av dessa kakor är tredjepartskakor. Genom att använda vår webbplats accepterar du att kakor används. Läs mer om kakor och hur du kan stänga av dem.